מה כדאי ללמוד

בחירת מסלול לימודים בשנת 2024 - טיפים שימושיים למתלבטים

בחירת מסלול הלימודים שלכם היא אחת מהצמתים החשובים ביותר בחיים המקצועיים שלכם. בעולם אידיאלי היינו יכולים ללמוד כל מקצוע או תחום דעת ולהתפרנס ממנו בכבוד, אך בעולם האמיתי שוק העבודה והלימודים שלובים זה בזה באופן שכמעט לא מאפשר להפריד ביניהם, ומכאן גם עולה הצורך בייעוץ לימודים מקצועי.

בהתאם לנקודת המוצא הזו, הנה כמה טיפים שיוכלו לכוון אתכם אל מסלול הלימודים הנכון ב-2024:

קל להתחיל ממקום מוכר

אם אתם כבר עובדים במקצוע ללא השכלה פורמלית או שיש לכם השכלה בסיסית בלבד כגון לימודי תעודה, סביר להניח שבחירת מסלול לימודים שירחיב את הידע הקיים שלכם או כזה שיקביל אליו תהיה האפשרות הטובה ביותר.

לדוגמה, מי שעובדת כסייעת לחינוך מיוחד תוכל לבצע מעבר טבעי יחסית ללימודי חינוך לתואר מאשר לעשות סיבוב של 180 מעלות וללמוד מקצוע שונה לחלוטין כגון מדעי המחשב.

חשבו לטווח הארוך

שוק העבודה הוא אומנם דינאמי ביותר, אך אופי העבודה וההתנהלות היום יומית במקצועות השונים אינם משתנים באופן מהותי בטווח של כמה שנים בודדות. כך למשל, גם אם לימודי משפטים מבטיחים לכם פוטנציאל הכנסה גבוה מאוד, סביר להניח שלא תוכלו להתמיד במקצוע אם אתם לא מורגלים בשעות עבודה תובעניות ועמידה בלחצים גדולים.

אם אתם מהטיפוסים המתלבטים, מוטב שתבחרו במסלול מובנה

אנחנו נמצאים בשנת 2024 ומרבית מוסדות הלימוד מציעים הן מסלולים חד חוגיים (נקראים לעיתים גם מורחבים) והן אפשרות ללמוד מספר מקצועות במקביל. במידה ומוסד הלימודים מציע מספר מקצועות שמעניינים אתכם, רצוי לבחור במסלול דו חוגי מובנה מראש שבו שני המקצועות כבר משולבים זה בזה מבחינת תוכנית הלימודים. הדבר יקל עליכם הן מבחינת בניית מערכת השעות והן מבחינת הרלוונטיות של המסלול לשוק העבודה. בניית מסלול “פתוח” דומה קצת לתואר “B.A. כללי” שהוא אומנם מגוון מאוד, אך לא בטוח כלל שיש מה לעשות אתו… (אלא אם כן אתם עובדים בעבודה שבה לכל תואר אקדמאי יש השפעה על השכר שלכם כגון עבודות במגזר הממשלתי, אנשי קבע וכו’).

מסלול מהיר עשוי דווקא להאט אתכם

מוסדות רבים מציעים כיום מסלולים מהירים לתואר שני או אפילו ללימודי דוקטורט ישירות לאחר שנת הלימודים הראשונה או סיום התואר הראשון (ולא מדובר רק על מקצועות הרפואה). אם אתם שוקלים לבחור במסלול שכזה, עליכם לדעת כי מדובר במסלולים בעלי דרישות גבוהות ולפיכך גם בעלי אחוז נשירה יחסית גבוה. 

למעשה, נשירה באחת מהשנים המוקדמות עשויה דווקא לעכב אתכם בשל לימודי השלמה שתאלצו לעבור על מנת לעבור למסלולים פחות תובעניים. לעיתים הדבר גם ישפיע לרעה על גובה המלגות שתוכלו לקבל, כך שיש לעניין גם משמעות כלכלית כבדת משקל.

תמיד אפשר לפנות ליועץ לימודים

אם אתם עדיין מתלבטים ועומד בפניכם מספר רב של מקצועות ומוסדות לימוד, אפשרות טובה היא להיעזר בשירותי ייעוץ לימודים אצל יועץ לימודים מומלץ. יועץ אובייקטיבי יוכל לכוון אתכם אל תחומי הלימוד המתאימים ביותר עבורכם בהסתמך על האופי שלכם, ציוני הבגרות והפסיכומטרי, המקצוע אותו אתם חושבים ללמוד ועוד. 

המטרה היא בסופו של דבר למצוא את אותו תחום לימודים שתהיה לכם את המוטיבציה הגדולה ביותר ללמוד אותו, אך כזה שגם יוכל להבטיח את עתידכם התעסוקתי וחיים בכבוד.

מלאו טופס זה ונציגנו
יצרו עמכם קשר בהקדם
Skip to content