עתיד הנדל"ן בהקשר לאנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה

בשנים האחרונות יש מגמה שהולכת ומתחזקת בדבר בנייה ירוקה וזאת על פי התקן המחייב 5281 אשר נכנס לתוקף בחודש מרץ 2022 . תקן זה קובע את דפוסי ההתנהלות, כל התקנים והסטנדרטים בנושא בנייה ירוקה. כיוון שמדובר בתקן מחייב, כל המבנים שנמצאים בבנייה החל במועד זה אמורים להיבנות על פי תקן זה. בנייה ירוקה מתייחסת לרבדים רבים של בנייה כמו שימוש בחומרי גלם ידידותיים, חסכוניים ועמידים. שימוש באופציה של אנרגיה ירוקה, כמו אנרגיה סולארית במקום השימוש המופרז של צריכת חשמל.

כמו כן צמצום של השימוש בפחמן, עשיית פעולות עבור כדור הארץ כדי לצמצם את שינויי האקלים הקיצוניים שמתרחשים ביבשות השונות, שימוש ברוח ובכוח כדי ליצור אנרגיה חלופית וגם הפיכת הפעילות הנורמטיבית בחברה בת קיימא שדואגת למעטפת כולה. כך לדוגמה עוברים לנהוג ברכבים חשמליים וכך מצמצמים את השימוש בדלק וזאת תוך התקנה של מטען רכב חשמלי בסמוך לבית הפרטי, בחניון של בניין המגורים או בניין המשרדים. בדרך זו נוצר צמצום מהותי בזיהום האוויר בכל אזורי הארץ.

אנרגיה ירוקה כתחליף לאנרגיות אחרות

השימוש באנרגיה ירוקה הוביל לסטנדרטים חדשים בתכנון של מבני מגורים. אם עד עכשיו משפחות צרכו חשמל למטרות שונות, כעת הן מצמצמות זאת ובכל מבנה חדש מותקנות על הגג מערכות סולאריות מתקדמות. הקולטים שממוקמים על הגג קולטים לאורך כל היום את קרני השמש החמות והם הופכים אותה לאנרגיה שנאגרת במכלי המים על הגג או בבתים. לאחר פרק זמן מסוים המים כבר חמים ולכן כל מי שמעוניין להתקלח נהנה ממים חמים ונעימים.

כך גם לאחר שחלק מבני המשפחה מתקלחים, המיכל ממשיך להתמלא במים חמים ולכן נוצרת התייעלות אנרגטית משמעותית בכל מבני המגורים המשותפים.

אנרגיה סולארית בתאורה

השימוש באנרגיה סולארית במסגרת אנרגיה ירוקה מתרחש גם בגינות ובחצרות של בתים פרטיים. שם מתקינים מערכות סולאריות שקולטות לאורך כל היום את חום השמש, ובערב באמצעות אנרגיה חלופית זו מאירים את המרחב באור משמעותי הדולק במנורות הלדים וכל זאת ללא צורך בחשמל. 

התקנה של עמדות טעינה לרכבים חשמליים

העלייה המטאורית בכמות הרכבים החשמליים בישראל יצרה צורך של היערכות בכל מה שקשור לנושא עמדות טעינה עבורם. במבני מגורים רבים יש כמה וכמה רכבים חשמליים לדיירים ויש צפי שבעתיד הקרוב כמות הרכבים תגדל. זו הסיבה שבעלי הרכבים מתאגדים  בנושא אנרגיה ירוקה כדי להזמין התקנה של עמדות טעינה במיקומים הנכונים ביותר בשטח החניה.

אנשי המקצוע שהם מומחים בתחום זה, ממליצים על שטח של כמה חניות שהוא קרוב ללוח החשמל הראשי או לחלופין במיקום רחוק מעט יותר אשר מצריך הקמה של מערך חשמלי המותאם לכך. אם ההספק הוא אמפר אחד במקרים רבים אנשי המקצוע ימליצו על הזמנה של התקנת הספק של  3 אמפר לאור הצורך בטעינה ואי רצון לגרום להפסקות חשמל אצל השכנים.