בניה מתקדמת – כל השיטות הנפוצות

בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד קבלני הבנייה מאמצים שיטות בניה חדשות ומתקדמות וזונחים את שיטות הבניה המסורתיות שהכירו לאורך השנים בהן שלד הבטון והטיח היו ברירת המחדל. בבניה מתקדמת הכל שונה, החל מבניית השלד ועד לבניית הקירות והרצפה, התקרה והמבנה עצמו, אז מה בעצם מגדיר בניה מתקדמת ואילו שיטות בניה מתקדמות ישנן? כל התשובות בהמשך.

מהי ההגדרה של בניה מתקדמת?

הבניה המתקדמת היא שיטת בניה בה נעשה שימוש באלמנטים מוכנים מעולם הבניה אותם מייצרים מראש במפעל ומרכיבים בשטח. עוד בטרם ההרכבה נבנה השלד מפלדה או בטון וכשאנו מדברים על בניה מתקדמת, אנו למעשה מדברים על חומרי בניה קלים יחסית, כגון עץ, אלומיניום או גבס, ועל הרכבה מהירה ומדויקת. שני האספקטים הללו יחד הם אלו המגדירים את הבניה המתקדמת של ימנו ואם בעבר ראינו שנעשה בה שימוש בעיקר עבור תוספות בניה או עבור יחידות דיור, הרי שכיום נעשה בה שימוש נרחב בתחום הבניה. 

היתרונות של השיטה רבים, היא מאפשרת גמישות רבה בכל שלבי התכנון והבניה, היא מצריכה מינימום של פועלים באתר הבניה, זמן הביצוע של הפרויקטים הוא מהיר ביותר בהשוואה לפרויקטים בבניה רגילה והגימור כיום או אסתטי ובעל איכות מעולה בתחום האקוסטיקה והבידוד התרמי. היא נחשבת גם לשיטת בניה שחוסכת צריכת אנרגיה, היא פחות רועשת משיטות בניה אחרות והיא ידידותית בהרבה לסביבה. מבחינת המחיר, מדובר על מחירים דומים לשיטת הבניה הרגילה וההבדל הוא באיכות חומרי הגלם. בבניה רגילה כסף רב ילד על פועלים, ובבניה המתקדמת אותו כסף שנחסך על הצורך בפועלים ינותב לאיכות חומרי הגלם. גם מבחינת היתרי בניה מדובר על דרישות דומות לבניה הרגילה, כאשר המבנים כוללים גם פתרונות מיגון בהתאם להנחיות פיקוד העורף. 

מהן שיטות הבניה המתקדמת הנפוצות ביותר כיום?

אחרי שהבנו מהי בניה מתקדמת ומה מגדיר אותה, נלמד גם מהן השיטות העיקריות של הבניה המתקדמת כיום, ובישראל נוכל למצוא את כולן בתנופה אדירה, כיאה לשוק שנמצא בנסיקה כבר עשרות שנים.

בניה מתקדמת לבניה רוויה הופכת יותר ויותר פופולארית, שכן אנו נמצאים בעידן בו השטחים הם משאב יקר והדרך העיקרית להבטיח את הניצול המקסימלי שלהם הוא בבניה לגובה. כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות במיוחד לבנית מגדלי ענק, גם של עשרות קומות, אותן ניתן לבנות במהירות גבוהה במיוחד, כאשר במהלך הבניה ניתן דגש רב על סביבת המחיה ועל העובדה שתוספת האנשים בשכונה יכולה להכביד על התשתיות העירוניות במידה והבניה אינה מתוכננת כראוי.

עוד שיטה נפוצה לבניה מתקדמת היא הבניה הקלה שיתרונה הגדול על שיטות הבניה האחרות הוא קיצור זמן הבניה והידידותיות של סוג הבניה לסביבה. כמעט כל הבניה של המבנה נעשית במפעל וכשהחלקים השונים מוכנים הם מועברים לשטח ומורכבים על גבי השלד. כאן תפקידה של חברה העוסקת בתחום ניהול ופיקוח פרויקטים בבניה הנו חשוב מאוד בשלב זה, שכן הוא זה שיוודא שהמבנה עומד בכל הציפיות, הן האסתטיות והן המעשיות.

שיטת בניה נפוצה נוספת שהופכת יותר ויותר פופולרית בשנים האחרונות היא בניה ירוקה. מדובר על שיטה בניה מתקדמת ידידותית יותר לסביבה, בה ניתן דגש נרחב על חומרים שאינם מזהמים כאשר המפתח הוא גם תכנון מדויק ומאוד מושכל של הבניה ושלביה השונים.

מלאו טופס זה ונציגנו
יצרו עמכם קשר בהקדם
Skip to content