שר השיכון זאב אלקין. צילום אתר הכנסת

מועצת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אישרה את תוכנית "מחיר מטרה" בהוראת יו"ר הרשות, שר השיכון זאב אלקין

אישור “מחיר מטרה” יאפשר את חידוש מכרזי הקרקע לדיור מסובסד עבור זכאי משרד השיכון. התוכנית תעניין בעיקר את אלו המעוניינים להתגורר ביישובי הפריפריה.

יחד עם זאת עם זאת, המדינה בעלת הקרקעות העיקרית באזורים הללו , תצמצם את היצע הקרקעות במכירה חופשית מה שעלול דווקא להעלות את מחירי הקרקעות באותם האיזורים. תוכניתו של אלקין אינה מתייחסת למצבם הסוציואקונומי של הזכאים ולא בוחנת את הכנסותיהם של הזכאים.

צילום אילוסטרציה pixabay

מהי תוכנית מטרה?

התוכנית מאפשרת דיור מוזל לזכאי משרד השיכון, בגירסה שונה מאחיותיה בגלגולים השונים “מחיר למשתכן” ו”דיור במחיר מופחת”. כעת ישווקו לקבלנים מגרשים לבנייה עבור זכאי משרד השיכון, תוך התחייבות למכירת הדירות במחיר מופחת בהתאם להוראות משרד השיכון. מחיר המטרה יהיה מוזל ב-20% מהערכת שווי הדירות הייעודיות באמצעות שמאות. יזמים יתמודדו על מחיר המגרשים ללא קביעת מחיר מינימאלי.

ראוי לציין כי המכרזים לא יתקיימו באזורי הביקוש, אלא ברשויות בהן המחיר למ”ר הינו פחות מ- 20,000 שקל למ”ר וביישובים בדירוג סוציואקונומי של 4 ומטה.

הקצאת הדירות לבני המקום במקומות הייעודיים תעמוד על 25%, ובאזורי העדיפות הלאומית בין 35% ל-,50%. כמו כן הזוכים בדירות באזורי עדיפות לאומית ייהנו ממענק של 40,000 שקל. ביישובי מיעוטים תהיה ההקצאה 50% עד 75%, לשיקולה של רשות מקרקעי ישראל.

רשויות שיאשרו שינוי ייעוד של קרקע חקלאית לקרקע מגורים ייהנו מתמריצים. בכל מקום שבו תיתן רמ”י ליזמים היתר תכנון מגורים על קרקע חקלאית, תקבל ועדת התכנון שאישרה את התוכנית היטל השבחה עבור הקרקע.

השר אלקין : “הבאנו לאישור במהירות חסרת תקדים תוכנית לדיור בר השגה, תוך הפקת לקחים מניסיון העבר והסרה של חסמים רגולטוריים בשיווק קרקעות”.