מה כדאי ללמוד למי שלא בטוח האם הוא רוצה להיות עצמאי או שכיר?

ההחלטה האם להיות שכיר או שעדיף עצמאי, עשויה להשפיע על כל סגנון החיים שלהם. זו החלטה שללא ספק אמורה להשפיע על אפשרויות הפרנסה שלכם בעתיד. במשך שנים הטענות הללו היו נכונות ללא עוררין, אבל היום המציאות כבר יותר מורכבת, גמישה ולפעמים מאוד שונה. לא בכל התפקידים או המקצועות ישנה חלוקה בינארית בין שכירים ובין עצמאים. ישנם לא מעט מקצועות ותפקידים שיכולים להתאים גם למי שעדיין מתלבט או למי שרוצה להשאיר בידיו (או בידיה), את כל האפשרויות פתוחות.

קורסים בנדל"ן – תוצאות מהירות

למי שעדיין לא משוכנע האם לטווח הארוך יתאים לו להיות שכיר או עצמאי, אפשר למצוא תחומי לימודי בעלי הכשרה יחסית קצרה. שימו דגש על קורסים ממוקדים, שגם יתנו לכם אפשרויות להתפתח לאורך זמן. אפשרות להשתלב הן בתפקידים עצמאיים והן בתפקידים של שכירים. לדוגמא לימודי נדלן ושוק ההון מאפשרים לכם בתוך זמן קצר יחסית, ליהנות מפרנסה טובה.

שימו לב שלא כל הקורסים בתחום הנדלן או ההשקעות נחשבים לקצרים. מי שרוצה לאחוז בתפקיד כמו מהנדס בניין או אפילו הנדסאי, יצטרך להשקיע בלימודים תקופה של בין שנתיים לארבע שנים. אבל קורס מתווכים יאפשר לכם להתחיל לעבוד לאחר פרק זמן יותר קצר. ומתווכים רוכשים עם הזמן המון ידע ומיומנויות, שיכולים לעזור להם במידה ויהיו עצמאים אך גם אם יגיע היום ובו ירצו עבודה כשכירים.

ללמוד להשקיע כמקצוע או כהשלמת הכנסה

ישנן הכשרות שמאפשרות למי שמחזיק בהן להתפרנס מתפקידים גמישים במיוחדת. אלה תפקידים שאפשר לעסוק בהם במשרדה מלאה או חלקית. תפקידים שיתאימו לשכירים, לעצמאים ולאלה שעדיין לא משוכנעים מהו מסלול הקריירה המתאים להם. אלה תפקידים גמישים שיכולים להגדיל את ההכנסה לצד משכורת של שכיר או לצד הכנסה של עסק. לדוגמא, קורס השקעות בבורסה יכול לאפשר לכם לרכוש מקצוע גמיש בפורמט הזה. כיום ישנם משקיעים שהם מנהלים בהיי טק, משקיעים שיש להם חנויות, משקיעים שעובדים במשרה חלקית בתפקידים שונים או שהקימו עסק חדש אונליין. המשקיעים האיכותיים ביותר אף יכולים לעבוד בתחום הזה, מבלי להזדקק להכנסה ממקור אחר.

לימודי ייעוץ בנושאים מגוונים

אם לעסוק בתיווך נדל”ן פחות מתאים לכם בשלב הזה, זה לא אומר שתפקידים אחרים בנדל”ן לא יעניינו אתכם או יתאימו לכם. תפקידו של יועץ המשכנתאות מאוד נדרש כיום במשק. רוב האנשים שנכנסים למקצוע הופכים לעצמאים, אך יש גם שכירים בתחום המעניין הזה. אך קורס ייעוץ משכנתאות הוא רק דוגמא אחת מיני רבות. תפקידי ייעוץ מגוונים יכולים לאפשר לכם לעבוד כשכירים או כעצמאיים. לימודי ייעוץ יכולים להוביל אתכם לעיסוק בנישות אחרות הקשורות לכלכלה. למשל, ייעוץ לכלכלת המשפחה. גם תפקידי ייעוץ עסקי, אימון אישי או אימון כלכלי, יכולים להתאים מאוד לסגנון החיים ולאופי הפרנסה הגמיש שמעניינים הרבה אנשים.

לסיכום, אם אתם לא בטוחים אם אתם רוצים להיות שכירים או עצמאים, בבחירת כיוון לימודים הביאו בחשבון את הדברים הבאים:

  1. משך ההכשרה – העדיפו הכשרה יחסית מהירה, לא משהו ארוך מדי.
  2. עלות ההכשרה – העדיפו הכשרה עדכנית ושאיננה יקרה מדי. אם תהיו מושקעים בתארים ארוכים, יהיה לכם חבל להחליף מקצוע אפילו אם התפקיד יתברר לכם כפחות מתאים לכם.
  3. רמת הכנסה – מומלץ לברר מראש מהי רמת ההכנסה האפשרית, לבוגרי קורס או הכשרה שאתם עומדים להירשם אליהם.
  4. גמישות – העדיפו הכשרות רב שימושיות, שמאפשרות לכם לגלות גמישות בפרנסה, בעבודה ובאורח החיים.